Západní evropa

31. října 2007 v 17:42 | Ukecana16
Západní Evropa
Řadíme do ní státy: Francie, Monako, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Irsko, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko a Německo.
Západní Evropa se nachází na severní polokouli, její břehy omývají Atlantský oceán, Severní a Baltské moře, na jihu pak Středozemní moře.
V ZE převládají především listnaté a smíšené lesy, louky a pastviny a orná půda, která je hodně využívaná.
Pohoří v ZE jsou Francouzské středohoří, na jihu Pyreneje, dáleJihoskotská vysočina, ve středu EU leží pohoří Durynský les, Černý les, na jihu ZE se rozkládají Alpy.
Nížiny se nacházejí po celém území ZE a jsou to např.:Severofrancouzská nížina, Francouzská nížina, Severoněmecká nížina, která je pokračováním nížin od Uralu.
Velkou část rozlohy ZE zábírá také vodstvo.Mezi významné vodní oblasti patří Seina, Rhona, Loira ve Francii, v Anglii je to Temže, Severn, Humber a důležitý průplav La Mance, v Německu je to řeka Rýn, Dunaj, Labe a Odra. Významná jsou jezera Bodamské, potom L. Lomond, Loch Ness.
Podnebí v ZE je mírné, ovlivňované Atlantským oceánem na ostrovech je mírné, oceánské, v Irsku je podnebí vlhké, teplé, a to vlivem Golfského proudu.
Francie
Hlavní město je Paříž. Průmysl je energetický, 80% tvoří jaderné elektrárny. Francie vlastní velké moderní loďstvo, má významnou leteckou společnost Air France.
Monaco
Státní zřízení je Knížectví. V hospodářství je hlavní složkou stavebnictví, mezinárodní obchod a služby.Známý je také cestovní ruch, především kasina, herny a bary v Monte Carlu.
Spojené království Velké Británie a Severního Irska
Hlavní město je Londýn. Tato země se skládá z Anglie, Walesu, Skotska a Irska. V Anglii jsou dvě nejstarší univerzity Oxford a Cambridge.Anglie je hospodářsky nejvyspělejší, Sev. Irsko je nejméně rozvinutá oblast.Také je zde neustálý boj mezi katolíky a protestanty.
Státy Beneluxu
Belgie, Nizozemsko a Lucembursko
Vytvořily celní inii v roce 1948, jsou zakládajícími členy EU, patří k ekonomicky nejvyspělejším státům Evropy
Belgie
Hlavní město je Brusel, státní zřízení je království. Mluví se zde vlámštinou, Vlámové tvoří nejpočetnější skupinu,dále zde žijí Valoni, kteří mluvi francouzsky.V průmyslu je výnmaný vývoz skla, briliantů, barevných kovů.
Nizozemsko
Hl. město je Amsterdam, jedna třetina země leží pod úrovní mořské hladiny, novou půdu získávají vysoušením části moře.Světově proslulé je zahradnictví a holandské tulipány.
Lucembursko
Hl. město je Lucemburk, státní zřízení je velkoknížectví. Je centrem mezinárodních bank a finančních institucí.
Německo
Hl. město je Berlín, rozděluje se na 16 spolkových zemí, průmyslová výroba patří mezi přední státy EU a má vedoucí postavení v živočišné výrobě. Nerostné suroviny jsou kamenná sůl, draselná sůl, ropa a zemní plyn.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkujeme že jste přišli! Vraťte se zase!